Kreowanie wielopokoleniowej przyszłości wymaga odwagi, zaufania i jasnych decyzji. Odwagi myślenia o zmianach, zaufania w siłę rodziny i decyzji, które wzmacniają wartość biznesu rodzinnego. Przez ten projekt chcemy pomóc doradcom rodzin biznesowych, jak i również właścicielom firm w „odkodowaniu” tego, co dla ich Rodzin i dla ich Firm najważniejsze, by można było przekazywać to jako swoiste „dziedzictwo” kolejnym generacjom.

Zawarte w Modelu Diamentu Sukcesyjnego © narzędzia są holistyczne i interdyscyplinarne, pomagają zachować swoistą równowagę, która jest niezbędna przy planowaniu skutecznego procesu sukcesji. Sukcesja bowiem to dynamiczny proces zachodzący między dwiema generacjami, którego celem jest transfer do młodszego pokolenia wiedzy, władzy i własności z zachowaniem indywidualnych dla danego biznesu i rodziny wartości, ważnych dla obu stron procesu oraz wspólnie wypracowanej wizji, która profesjonalizuje działania i przygotowuje organizację na spotkanie z przyszłością.

Mam zatem nadzieję, że przygotowany ZESTAW stanowiący pełen opis rozumienia procesu sukcesyjnego i specyfiki działania firm rodzinnych, a także dołączone narzędzia spełnią swoje zadanie. Pomogą przeprowadzić doradcy profesjonalną i skuteczną sukcesję, której z całego serca życzę każdej dążącej do tego rodzinnej firmie!

 

 

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Model Diamentu Sukcesyjnego © i dopasowane do niego profesjonalne i praktyczne narzędzia to skuteczne wsparcie procesu zmiany międzypokoleniowej.

Sprawdź, który wariant pasuje do Ciebie:

Szkolenie Procesjonalny
Doradca Rodzin Biznesowych

  • Jesteś ekspertem podejmującym pewne obszary związane z przekazaniem własności w rodzinnych biznesach.
  • Potrzebujesz zgłębić specyfikę działania przedsiębiorstw rodzinnych.

Certyfikowany Doradca
Rodzin Biznesowych

  • Jesteś profesjonalistą i zawodowo doradzasz firmom rodzinnym w procesie sukcesji.
  • Szukasz praktycznych narzędzi wspomagających Twój warsztat pracy w procesach sukcesyjnych.

Certyfikowany Trener
Modelu Diamentu Sukcesyjnego ©

  • Jesteś profesjonalistą i zawodowo doradzasz i szkolisz innych doradców.
  • Szukasz nowego kierunku w portfelu Twoich usług.

Sprawdź, jak wyglądają przygotowane dla Ciebie części praktyczne!

Wartości

Dla Ciebie, jako doradcy, oznacza to poznanie rodziny oraz wartości jakimi się kieruje i bieżącej sytuacji, w jakiej znajduje się rodzina. Poznanie różnic lub podobieństw pozwoli Ci na projektowanie dalszych czynności związanych z sukcesją. W oczach rodziny zyskujesz jako facylitator prawdopodobnie jednej z najważniejszych rozmów. Umiejętne wprowadzenie rodziny biznesowej w temat i uświadomienie wagi sukcesji wpłynie na wzrost zaufania do Ciebie oraz na potencjalną wieloletnią współpracę, gdyż sam proces przejścia międzygeneracyjnego może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Zyskasz podstawy do audytu sukcesyjnego – Twojej oferowanej usługi – pozwalającego ustalić oczekiwania poszczególnych uczestników sukcesji oraz to, jak oni wyobrażają sobie zaangażowanie w działalność firmy rodzinnej.

Pamiętaj! Narzędziem, które ułatwi Ci to zadanie, mogą okazać się karty wartości.

Wiedza

Twoją rolą jest pomoc właścicielom firm, zainteresowanym procesem sukcesji we właściwym transferze wiedzy. Założyciele nie muszą znać i zwykle nie znają wszystkich szczegółów oraz dostępnych rozwiązań. Twoim zadaniem jest przedstawienie im ich. Im bardziej skomplikowana struktura firmy, tym więcej zawiłości w kręgu spadkobierców ustawowych, tym bardziej przydaje się ekspercka wiedza i wsparcie profesjonalnego doradcy.

Pamiętaj! Narzędziem, które ułatwi Ci to zadanie, mogą okazać się karty historii.

Władza

Dzięki temu jako doradca będziesz projektować przyszłość biznesu i rodziny biznesowej. Temat władzy – tuż obok własności – jest jednym z trudniejszych tematów do omówienia. Twoją rolą będzie prewencja i szybie reagowanie jeszcze, zanim wystąpi konflikt, sytuacja kryzysowa, nieporozumienie lub problem.

Pamiętaj! Narzędziem, które ułatwi Ci to zadanie, mogą okazać się karty Family talk.

Własność

Praca z tym narzędziem to synonim systemowego podejścia, chwycenie wszystkich perspektyw, by niczego nie pominąć i planować sukcesję we właściwej kolejności zgodnie z metodologią 5 W, gdyż ich kolejność to nie przypadek. Wyróżnisz się etycznym doradztwem sukcesyjnym, nastawionym na harmonię i ład w rodzinie, a nie skróconym wyłącznie do podziału majątku. Będziesz służyć rodzinie swoim pełnym profesjonalizmem, by oddzielić sukcesję majątkową od biznesowej i rodzinnej, zapewniając usługę pełną kompleksowości – nawet jeśli współpracujesz z rodziną wyłącznie np. w kwestiach finansów lub zabezpieczenia prawnego.

Pamiętaj! Narzędziem, które ułatwi Ci to zadanie, mogą okazać się karty rodziny.

Wizja

Jako profesjonalny doradca będziesz mógł zaplanować sukcesję we właściwej hierarchii, kolejności i czasie oraz udzielić wsparcia rodzinie w procesie decyzyjnym połączonym z restrukturyzacją biznesu.

Pamiętaj! Narzędziem, które ułatwi Ci to zadanie, mogą okazać się karty rodziny.

Zobacz materiały do pracy z Twoim klientem

Jeśli chcesz zobaczyć zestaw praktycznych narzędzi Modelu Diamentu Sukcesyjnego © do pracy z Twoją rodziną biznesową, wypełnij formularz, a my prześlemy Ci zwrotnie darmowy fragment podręcznika.

Kontakt

Napisz do nas, jeśli chcesz
dowiedzieć się więcej!

Instytut Biznesu Rodzinnego
Bazar Poznański
ul. Paderewskiego 8, 61-770 Poznań

www.ibrpolska.pl
info@ibrpolska.pl
+48 61 307 14 27

Zofia Skotnicka
Project Leader
zskotnicka@ibrpolska.pl
790 876 890